Uklanjanje zubnog kamenca je zapravo procedura uklanjanja tvrdih i mekih naslaga sa njihove površine. Osnovni ciljevi uklanjanja zubnog kamenca su preventivni (sprečava nastanak parodontopatije) ili terapijski (zaustavlja ili usporava njeno dalje napredovanje).
Uklanjanje zubnog kamenca treba sprovoditi na 4 do 6 meseci, a u nekim slučajevima i češće. Ako se sprovodi redovno, uklanjanje zubnog kamenca je potpuno bezbolna procedura i spada pod preventivnu terapiju parodontopatije, ali i pod terapiju u okviru njenog lečenja. U preventivnom smislu preporučuju se minimalno dve terapije godišnje ukoliko stomatolog drugačije ne odredi.
Zubni kamenac je glavni pomoćni faktor u nastanku parodontopatije. Svojim oštrim ivicama dovodi do oštećenja desni te se kao posledica javlja krvarenje prilikom pranja zuba. Njegova mikroskopska struktura u vidu rupica predstavlja idealno mesto za skrivanje bakterija i mikroostataka hrane od vlakana četkice, što otežava adekvatnu oralnu higijenu.
Kamenac se može naći ispod desni i on se ne vidi golim okom, već ga jedino stomatolog može otkriti pregledom. Ovaj kamenac koji nazivamo subgingivalnim (ispod gingive) upravo je najopasniji i dovodi do nastanka parodontopatije.